Oats for the Grumpy Goat

Eating healthily and consciously has become a fashionable trend in recent years. Instagram, while it is a platform that I use and am a part of has assisted in creating a world full of beautiful images and promotes the idea that healthy eating is for a certain class of well put together elegant people. It appears inaccessible and is possibly even a turn off for the more bitter souls among us. I recently had a conversation with someone who told me that every morning their family woke up and had a green smoothie together. It bothered me. It bothered me that it bothered me, but it still bothers me. It made me want to embrace my lethargic, bacon craving coffee chugging side even more than I normally do.

Life can be magical smoothie drinking mornings, but it can also be missed alarms, late night shifts, small budgets and just downright stressful. The irony is that these are the times when we need to take care of our bodies the most but end up cramming Mdons breakfast sandwiches in our mouths instead.

For these times, affordable and soul comforting oatmeal has been my saviour. I’ve broken down the cost of my go to oatmeal morning, and thrown in a few ideas for some variations so as not to get bored. Oats grown in Ontario are one of the few things that are actually possible to find, which is an added bonus.

1/3 cup rolled oats

1 tblsp coconut oil

½ cinnamon

Maple syrup or Honey to sweeten. About 1 tblsp

Optional:

½ tsp vanilla

1 tblsp chia seeds

Dried fruit and nuts

Directions:

Put all ingredients in a microwaveable container. You can make some for the whole week if that makes your life easier.

Add about a ½ a cup of water, maybe more if you used a lot of add-ins for the recipe.

Microwave about 2-5 min

Stovetop: Bring all ingredients to a boil, turn burner off, cover with lid and let sit for 5 min before eating.

CAUTION!

Make sure your mixture only fills about 1/3 of the container. As it cooks in the microwave it will expand. If your container is too full it will overflow all over the place and you will be very angry.

Cost per portion:

 This will vary based on what type of ingredients you buy.

For one month worth of meals I purchased; $7 worth of organic oats, $15 worth of organic coconut oil, and $10 worth of maple syrup. A small bag of bulk cinnamon from the health food store cost me only a few dollars 1 year ago and I still haven’t finished it. When I calculated the cost per unit, I realized I was spending about $1.15 per meal, extra fruit and nut topping not included.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s